Достапни линкови

ОН со апел до Русија да дозволи мирни собири


Седиштето на ОН во Њујорк

Канцеларијата на Советот на Обединетите нации за човекови права побара од Русија да дозволи мирни собири, констатирајќи дека руската полиција најверојатно употребила прекумерна сила против демонстрантите минатиот викенд, со оглед на тоа што се повредени повеќе од 70 луѓе.

Руската полиција во саботата во Москва уапси повеќе од илјада луѓе за време на протестот организиран од опозицискиот лидер Алексеј Навални, кој беше уапсен пред протестот и му беше одреден 30-дневен административен притвор, бидејќи повикал на учество во недозволен протест.

XS
SM
MD
LG