Достапни линкови

Лајен: ЕУ може да биде силна само ако е обединета


Новата претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен за време на посетата на Хрватска

Новата претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска порача дека нејзините политички цели се да се постигне рамнотежа меѓу истокот и западот, северот и југот, малите и поголемите членки на Европската унија.

„Ако сме обединети, напредни, силни, ако зборуваме со силен европски глас, можеме да успееме“, изјави Фон Дер Лајен пред средбата со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

Таа на функцијата официјално ќе стапи во октомври. Лајен истакна и дека фактот што на почетокот на следната година Хрватска ќе претседава со ЕУ, покажува дека земјата е исклучителна приказна за успехот на Европската унија и оти може да биде пример за други држави.

XS
SM
MD
LG