Достапни линкови

Џонсон: Британија излегува од ЕУ на 31 октомври без оглед на се


Новиот британски премиер Борис Џонсон

Новиот британски премиер Борис Џонсон денеска му одговори на својот ирски колега, Лео Варадкар, дека Велика Британија ќе ја напушти ЕУ „без разлика на сѐ“, нагласувајќи дека таканаречениот ирски Бекстоп мора да биде отстранет од секој договор за Брегзит.

„Премиерот денеска јасно стави до знаење дека Обединетото Кралство ќе ја напушти ЕУ на 31 октомври без разлика на сѐ. Премиерот јасно порача дека владата ќе пристапи кон преговорите со одлучност и енергија во духот на пријателството“, се наведува во соопштението од Кабинетот на Џонсон.

XS
SM
MD
LG