Достапни линкови

Рускиот опозиционер Навални останува во притвор


Алексеј Навални

Судот во Москва денеска го одби барањето на приведениот опозиционер Алексеј Навални за предвремено пуштање на слобода поради здравствени причини. На Навални му е одреден 30-дневен административен притвор, откако минатата среда беше уапсен затоа што повика на учество во недозволен опозициски протест, објавија новински агенции.

Тој во неделата беше примен во болница поради силна алергиска реакција, за која неговиот адвокат и матичен лекар тврдат дека се симптоми на труење во притвор.

XS
SM
MD
LG