Достапни линкови

Русија и Иран ќе изведат заедничка воена вежба во Ормутскиот теснец


Владимир Путин и Хасан Рохани

Русија и Иран наскоро ќе одржат заедничка воена поморска вежба во Ормутскиот теснец, објавија агенциите, повикувајќи се на информациите во руските медиуми. Воената вежба е во согласност со потпишаниот меморандум за разбирање во областа на одбраната.

„Набрзо се очекува заедничка руско-иранска воена вежба во Индиски Океан. Вежбата може да се спроведе и во северниот дел од Индиски Океан, вклучително и во Ормутски теснец“, изјави командантот на иранската воена морнарица Хосеим Ханзади.

Тој додаде и дека се водат преговори за зајакнување на воената соработка во Касписко Море.

XS
SM
MD
LG