Достапни линкови

Варвициотис: Со Преспанскиот договор Грција ги изгуби двете главни оружја


Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи Милитиадис Варвициотис вели дека со Преспанскиот договор Грција ги изгубила нејзините две главни оружја – оружјето за вето во НАТО и Времената спогодба.

„Ние уште од почеток рековме и затоа се боревме против овој договор и пред да се потпише и пред да се ратификува, дека од моментот кога се потпишува и од моментот кога се ратификува носи резултати. И ние не можеме да кажеме дека Грција денес има аргументи за поништување на договорот врз основа на рамката на договорот“, изјави Варвициотис во интервју за грчката телевизија „Open”.

XS
SM
MD
LG