Достапни линкови

СНП е подготвена да ја напушти српската влада


Ненад Поповиќ

Српската народна партија (СНП) на чие чело е министерот Ненад Поповиќ изјави дека е подготвена да не е дел од српската влада, ако, како што го снаведуваат, "некому му пречи што ги бранат Косово и српскиот устав", и што сакаат да "ги зајакнат пријателските односи со Русија и Кина".

"Нека го сменат министерот (Ненад) Поповиќ и нека им кажат на граѓаните дека го смениле, бидејќи се залагал за почитување на Уставот и Резолуцијата 1244 на Косово", соопштија од СНП, партијата предводена од министерот за иновации Поповиќ.

Српската премиерка Ана Брнабиќ вчера реагираше на тврдењата на Поповиќ дека договорот со Брисел е "мртов" и дека "нема повеќе европската интеграција на Србија", истакнувајќи дека неговото тврдење е во директна спротивност со ставот на Владата на која е член и изјавидека секој министер е обврзан да ја спроведе заеднички договорената политика, а оние кои "не се способни да го сторат тоа, можат слободно да заминат".

XS
SM
MD
LG