Достапни линкови

Хан побарал од Мицкоски вклученост и конструктивност за законот за ЈО


Еврокомесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан кој денеска престојуваше во Скопје на својот профил на социјалната мрежа Твитер напиша дека на средбата со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски побарал од него да се вклучи активно и конструктивно во носењето на новиот нацрт закон за Специјалното јавно обвинителство. Хан наведува и дека “преостанатите разлики не изгледаат непремостливи”.

“Сега е потребно одговорно однесување. Се работи за иднината на земјата и граѓаните”, напиша Хан.

Претходно од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека теми за разговор на средбата со еврокомесарот биле актуелната политичка состојба, закочените европски интеграции и политичкиот дијалог во земјава.

Мицкоски, како што информираа од опозициската партија, ги пренел и забелешките на предлог законот за обвинителство посочувајќи дека ниту еден криминал не смее да остане имун на правдата и дека на тој план не се потребни компромиси.

XS
SM
MD
LG