Достапни линкови

Украина заплени руски танкер


Украина- рускиот танкер кој Москва го користела во ланскиот инцидент во Керчскиот Теснец

Украинските безбедносни сили денеска соопштија дека заплениле руски танкер кој наводно Москва го користела во инцидентот во кој заплени три украински воени брода и 24 морнари на 25 ноември лани во близина на Крим.

Украинската служба во денешното соопштение објавено на официјалниот Фејсбук профил наведува дека истрагата покажала дека Русија го користела танкерот именуван Нејма за “нелегално да го блокира движењето” на украинските пловила во Керчскиот Теснец лани.

Според соопштението, танкерот кој сега имал друго име, бил запленет од украинските власти откако вчера дошол со руско знаме во украинското пристаниште Измајил на реката Данубе.

XS
SM
MD
LG