Достапни линкови

Мицкоски го предлага Владимир Панчевски за прв човек на новото СЈО


Поранешниот претседател на Основниот суд Скопје 1 Владимир Панчевски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски смета дека е дискутабилен кадровскиот ресор со кој располага сегашното Специјално јавно обвинителство и оти обвинителите не можат да се префрлат во новоформираното обвинителство, туку мора да се вратат во обвинителствата од кои дошле.

Во интервју за телевизија „Сител“, Мицкоски вели дека е дискутабилен кадарот со кој располага сегашното СЈО.

„Дел од обвинителите, вклучувајќи ја и главната обвинителка, гледаме дека се комплетно контаминирани со случајот „Рекет“. Според закон, тие не можат да се вратат во новоформираното обвинителство или одделение. Тие мора да се вратат во обвинителството од каде што дошле“, оценува Мицкоски.

За предлогот Вилма Русковска да биде на чело на новото обвинителство, Мицкоски вели дека тоа е исто како тие да предложат човек кој има репутација и кредибилитет и кој бил биран со години како најдобар во судската фела а, тоа е Владимир Панчевски.

„Зошто да не се размислува за таа идеја? Зошто да не го избереме него“, вели Мицковски.

На прашањето на новинарката дали тоа е нивни предлог, Мицкоски одговара потврдно.

„Зошто тој да не биде човекот кој ќе го води новото одделение или новото обвинителство“, вели Мицковски во интервјуто.

XS
SM
MD
LG