Достапни линкови

Наследникот на Меј в среда ќе седне на премиерското столче


Премиеркатаво оставка Тереза Меј

Членовите на владејачката британска Конзервативна партија денеска завршија со гласањето за новиот лидер на партијата и владата, а кој е побеникот во трката помеѓу поранешниот и сегашниот шеф на дипломатијата, Борис Џонсон и Џереми Хант ќе се знае утре.

За фаворит во тркава се декларира Џонсон, кој претходно бил градоначалник на Лондон, додека критичарите го осудуват неговото ветување дека ќе ја извади Велика Британија од Европската Унија со или без договор.

Неколку членови на владата на Тереза Меј, меѓу кои и министерот за финансии Филип Хамонд, најавија дека ќе поднесат оставка доколку Џонсон стапи на премиерската функција.

XS
SM
MD
LG