Достапни линкови

ЗНМ бара да се изберат членовите во АВМУ и МРТ


ЗНМ бара од собраниската комисија за избори именувања одблокирање на процесот за избор на членовите на Советот на Агенција за аудио визуелни медиумски услуги и за Програмскиот совет на МРТ. Претседателот на ЗНМ Младен Чадиковки и директорот Драган Секуловски денеска се сретнаа со претседателот на собраниската комисија Илија Димовски со кој како што се вели во соопштението од ЗНМ, е договорено дека во текот наредните денови ќе биде закажана седницата за овие две точки.Во соопштението е наведено дека Димовски очекува дека по летните одмори, доколку има политички консензус ќе се организира јавна дебата за кандидатите кои ги исполнуваат законските услови во двата совета со двотретинско мнозинство.

XS
SM
MD
LG