Достапни линкови

Харадинај: Не сакаме Додик република во Косово


Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај, преку „Фејсбук“ им се заблагодари на неговите поддржувачи и порача дека не сака „Додик република во Косово“.

„Бараме признавање, а не поделба на Косово, а не ‘Додик република’ во Косово“, напиша тој на „Фејсбук“.

Рамуш Харадинај во петокот поднесе неотповиклива оставка на фукцијата премиер на привремените приштински институции бидејќи, како што рече, добил повик од Специјалниот суд во Хаг како осомничен за воени злосторства.

XS
SM
MD
LG