Достапни линкови

Чавушоглу: Руските С-400 се помодерни од американските „Патриот“


Лавров и Чавушоглу

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека руските ракетни системи С-400 се помодерни во споредба со американските „Патриот“.

Чавушоглу нагласи дека Анкара планира да „ги стави во употреба ракетните системи С-400 до следната година“. Во меѓувреме, турскиот министер за одбрана Хулуси Акар истакна дека распоредувањето на С-400 ќе започне уште во октомври оваа година.

„Руските С-400 се помодерни системи за противракетна одбрана во споредба со американските „Патриот“, истакна шефот на турската дипломатија.

Турскиот министер за надворешни работи предупреди дека Анкара е подготвена да им одговори на САД, доколку Вашингтон воведе санкции поради набавката на С-400.

XS
SM
MD
LG