Достапни линкови

СДСМ ги поддржува институциите да се борат против криминалот


Генералниот секретар на партијата, Љупчо Николовски

На Централниот одбор на СДСМ едногласно е донесена Декларација со која се дава поддршка на највисокото раководство на партијата, но и останатите институции да продолжат со бескомпромисна борба против криминалот и корупцијата и за јакнење на правната држава, изјави вечерва генералниот секретар на партијата, Љупчо Николовски по завршување на седницата.

"Последните случувања покажуваат дека постои целосна заштита и нов механизам, кој функционира на релација граѓани-обвинителство-МВР, кој може да се справи со криминал и корупција", нагласи Николовски, додавајќи дека сите се еднакви пред законот.

Тој допопни дека ЦО го реафирмирал ставот дека СДСМ како одговорна партија нема да дозоволи закочување на реформите, напредокот и правдата, како што прават Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ.

Во врска со утрешната лидерска средба, генералниот секретар на партијата рече дека таа ќе се одржи и ќе се разговара за пописот, СЈО и изборниот законик.

Како што изјави генералниот секретар, Љупчо Николовски, на состанокот биле избрани повеќе нови членови на партиските комисии. За претседател на комисијата за внатрешни работи е избран Зоран Верушевски, за здравство Венко Филипче, за култура Роберт Алаѓозовски, за надворешни работи Едмонд Адеми, за транспорт Благој Бочварски, и за информатичко општество Драган Гоцевски.

XS
SM
MD
LG