Достапни линкови

Путин и Лукашенко разговараа за понатамошното интегрирање


Рускиот претседател Владимир Путин со својот белоруски колега, Александар Лукашенко

Рускиот претседател Владимир Путин оствари разговори со својот белоруски колега, Александар Лукашенко, во Санкт Петербург околу понатамошната интеграција во руско-белоруската унија, групација која постоеше главно на хартија откако беше формирана во 1990-тите.

Во последниве месеци, Путин и Лукашенко одржаа неколку рунди разговори за интеграцијата, при што истакнаа дека партнерството треба да биде еднакво.

Путин на почетокот на разговорите рече дека Белорусија е "најблискиот партнер на Русија" и изрази надеж дека "ќе се зајакне интеграцијата меѓу Москва и Минск" и ќе се надминат "прашањата што се појавуваат од време на време".

Лукашенко рече дека двете земји треба да ги решат сите отворени прашања во нивните односи до 8 декември, кога ќе биде обележана 20-годишнината од сојузот. По разговорите, тој и Путин постигнаа "принципиелни договори за неколку прашања кои ја попречуваат интеграцијата меѓу двете земји", вклучувајќи ја и цената на рускиот гас.

XS
SM
MD
LG