Достапни линкови

Талибанци нападнале полициска станица


Авганистански безбедносни сили.

Талибанските милитанти нападнаа полициска станива во јужниот авганистански град Кандахар, откако бомбаш-самоубиец активираше експлозив пред влезот од комплексот.

Бахеер Ахмади, портпарол на полицијата на Кандахар,за Радио Слободна Европа изјави дека неколку вооружени лица влегле во комплексот по самоубиствениот бомбашки напад и оти се бореле против полицијата и авганистанските безбедносни сили доцна попладнето.

Засега нема извештаи за жртвите од експлозијата или од нападот на милитантите. Портпаролот на талибанците, Забихулах Муџахид, изјави дека талибанските милитанти го извршиле нападот.

Авганистанските безбедносни сили низ целата земја се соочуваат со речиси секојдневни напади на Талибанците. Зголемувањето на насилството доаѓа и покрај напредокот во напорите на Соединетите Американски Држави да се стави крај на 18-годишната војна во Авганистан

XS
SM
MD
LG