Достапни линкови

ЗНМ бара итни реформи во медиумите по случувањата со 1ТВ


Македонски медиуми, микрофони поставени на прес конференција

Од Здружението на новинарите по последните случувања со приведувањето на Бојан Јовановски, менаџер во кабелската телевизија 1ТВ, изразуваат загриженост за состојбата во која се наоѓаат новинарите и медиумските работници вработени во медиумот, кои поради скандалот може да останат на улица.

„Ова дополнително може негативно да се одрази и на севкупниот пазар на трудот во медиумскиот сектор. Оваа состојба нека биде последен аларм за итно спроведување на најавените и ветени реформи во медиумската сфера, но и во вкупниот медиумски бизнис, преку неопходен мониторинг во однос на начинот на кој медиумите се финансираат и во однос на сопствеништвото“, се наведува во соопштението од ЗНМ.

Од ЗНМ ја повикуваат Владата и опозицијата, преку Парламентот да најдат механизам за итно деблокирање на собраниските процедури преку кои треба да продолжат реформите важни за медиумската сфера. Здружението потенцира и дека се пробиени сите рокови за екипирање на програмскиот совет на МРТ и на Советот на АВМУ .

XS
SM
MD
LG