Достапни линкови

Американски сенатор бара истрага за популарна руска апликација


Американскиот сенатор Чак Шумер

Американскиот сенатор и лидер на сенатското малцинство, Чак Шумер повика на истрага поради загриженоста за националната безбедност и приватност во врска со популарната апликација за уредување на лице, чиј инвеститор е со седиште во Русија. Шумер кој е демократски сенатор од Њујорк во писмо до ФБИ и до Федералната комисија за трговија посочува дека апликацијата „FaceApp “ бара од корисниците да обезбедат „целосен и неотповиклив пристап до нивните лични слики и податоци“.

Според него, пристапот може да претставува "ризик за националната безбедност и приватноста на милиони граѓани на САД". Апликацијата има повеќе од 80 милиони активни корисници. За апликацијата воведена во 2017 година, која е предводена од компанијата на поранешниот директор на Јандекс, Јарослав Гончаров, нема докази дека споделува кориснички податоци со трети лица, вклучувајќи ја и руската влада.

XS
SM
MD
LG