Достапни линкови

Португалија ги суспендира визите за ирански државјани


Знамето на Португалија

Португалското министерство за надворешни работи соопшти дека е суспендирано издавањето на визи за влез на ирански државјани во земјата. Од министерството информираат и дека ја зајакнале безбедноста на португалскиот конзулат во Техеран.

Според соопштението, одлуката не е "политичка" или поради "општите безбедносни услови". Суспензијата, како што се наведува, е привремена и се направени алтернативни договори за издавање патни документи за Иранците.

XS
SM
MD
LG