Достапни линкови

Северна Кореја ќе ги врати нуклеарните проби?


Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун

Северна Кореја најави дека би можела да ја прекине 20-месечната суспензија за нуклеарни и ракетни проби заради американско-јужнокорејските воени вежби, што ги доживува како подготовка за евентуална инвазија.

Претстојните редовни летни воени вежби на САД и Јужна Кореја ќе ја присили Северна Кореја повторно да размисли за тоа дали да се посвети на ветувањата што ги има дадено кон САД, соопштија официјални претставници на оваа земја, пренесени од американските медиуми.

XS
SM
MD
LG