Достапни линкови

Салвини бара извештај за ромските кампови во Италија, можно е нивно затворање


Салвини со лидерката на француската крајна десница Ле Пен.

Италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини, денеска порача дека треба да се изготви извештај за ромски кампови на територијата на земјата, имајќи ги предвид идеите за нивно евентуално затворање, објавија новинските агенции и западните медиуми.

Салвини, кој е и вицепремиер и лидер на крајнодесничарската партија „Лига“, од локалните власти побара да изготват „извештај за присуството на Роми, Синти и Каминанти”.

XS
SM
MD
LG