Достапни линкови

Медведчук: Украина и Русија би можеле да разменат затвореници


Виктор Медведчук

Украина и Русија би можеле да разменат затвореници во следните неколку дена, доколку Киев ја покаже потребната политичка волја, Ова се однесува и на режисерот Олег Сенчов кој од страна на Москва беше затворен под обвинение за тероризам, изјави про-рускиот лидер на опозицијата во Украина, Виктор Медведчук, а пренесува Ројтерс.

Медведчук говореше пред украинските парламентарните избори во неделата, за кои анкетите покажуваат дека претседателот на партијата Володимир Зеленски ќе победи, но најверојатно нема да има мнозинство во парламентот. Се проценува дека партијата на Медвечук ќе биде втора, но тој веќе изјави дека нема да влезе во коалиција со Зеленски бидејќи имале сосема различни идеологии.

Медведчук изјави дека рускиот претседател Владимир Путин го почитува Зеленски, но оти чека да го слушне неговиот став за решавање на конфликтот во Донбас, во којза пет години животот го загубија 13 илјади лица.

Украина и нивните западни сојузници вршат притисок врз Москва да се ослободат затвореници, вклучувајќи го Сенчов, кој беше затворен во 2015 година. Сенчов тврди дека неговиот притвор бил политички мотивиран.

XS
SM
MD
LG