Достапни линкови

Меј со критика до Трамп за пораките до некои демократски пратенички


Британската премиерка Тереза Меј и американскиот претседател Доналд Трамп. Архивска фотографија.

Британската премиерка Тереза Меј смета дека изјавата на американскиот претседател Доналд Трамп во серија на објави на Твитер за некои демократски пратенички во Конгресот е неприфатлива, соопшти нејзиниот портпарол.

Трамп им порача на демократски пратенички дека „можат да се вратат од каде што дошле“, со што предизвика остри критики од демократите кои го означија како расист и ксенофоб.

„Ставот на премиерката е дека јазикот кој е употребен и кој се однесува на овие жени е целосно неприфатлив“, соопшти портпаролот на Меј.

XS
SM
MD
LG