Достапни линкови

Русија продолжува да испорачува ракетни системи во Турција


Рускиот ракетен систем С -400

Русија испрати нови компоненти од својот систем за воздушна одбрана С-400 во воената воздухопловна база во близина на турската престолнина Анкара.

Турското Министерство за одбрана објави на Твитер дека денеска слетал петтиот и шестиот руски товарен авион во воздухопловната база "Мутенс", во близина на главниот град, а дека се очекуваат уште два авиона за неколку часа.

Турција ги прими првите три пратки на компонентите С-400 на 12-ти јули и четвртата пратка на 13 години, со што ги прекрши заканите за санкциите од САД.

Вашингтон смета дека руски ракетен систем е неспоив со системите на НАТО и претставува закана за борбените авиони Ф-35.

XS
SM
MD
LG