Достапни линкови

Унгарија потпишa законот за контрола врз академските истражувања


Унгарскиот претседател Јанош Адер потпиша закон со кој ќе й се дозволи на владата да ја преземе контролата врз академските истражувања


Унгарскиот претседател Јанош Адер потпиша закон со кој ќе й се дозволи на владата да ја преземе контролата врз академските истражувања, потег што истражувачите го осудија како закана за научните слободи.

Владата вели дека нејзината цел е да ги зајакне иновациите и ја нарече Академијата на ануките - која е основана во 1825 година - неефикасна остаток на комунистичкото минато.

Критичарите изразија загриженост дека овој потег ќе доведе до егзодус на научници од Унгарија. Некои побараа од Адер, поранешен член на владејачката партија Фидес Орбан, да го испрати на Уставниот суд предлогот пред потпишувањето.

XS
SM
MD
LG