Достапни линкови

Напад врз хотел во Авганистан, убиени тројца полицајци


Авганистан.

Талибанските милитанти нападнаа хотел во северозападниот дел на Авганистан, при што загинаа најмалку тројца полицајци

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Нусрат Рахими, рече дека тројца бомбаши-самоубијци го нападнале хотелот во Кал-ео, главниот град на провинцијата Бадгис, околу пладне по локално време.

Тој рече дека напаѓачите пукале во гостите. Рахими рече дека двајца напаѓачи биле убиени во судирите со безбедносните сили. Очевидци, изјавија за Радио Слободна Европа дека судирите се во тек, а областа е затворена од страна на безбедносните сили.

Портпаролот на Талибанците, Мохамад Јусеф Ахмади, ја презеде одговорноста за инцидентот.

XS
SM
MD
LG