Достапни линкови

Терористички напад врз хотел во Сомалија


Сомалиски војник.

Вооружени лица нападнаа хотел во сомалискиот пристанишен град Кисмајо вчера, при што загинаа непознати лица.

Новинската агенција ДПА цитираше "висок полициски службеник", објавувајќи дека најмалку 12 лица се убиени. Други извештаи во медиумите, пак , наведуваат дека има "неколку" жртви.

Терористичката група Ал Шабаб ја презеде одговорноста за нападот, кој започна со експлозија на автомобил-бомба, проследена со напад од вооружени лица.

Претставникот на ОН во Сомалија, Џејмс Сван, издаде соопштение во кое го осуди нападот и ја изрази "солидарноста на Обединетите нации со луѓето од Кисмајо".

Една од жртвите на нападот, наводно, била истакната активистка Ходан Налаех Нејзиниот сопруг, наводно, го преживеал нападот. Налаех, кој имал канадско државјанство, бил новинар и телевизиски продуцент.

Ал-Шабааб - сунитски фундаменталисти кои се поврзани со со Ал Каеда - контролира делови од јужна и централна Сомалија и честопати спроведува напади врз безбедносните сили и цивилите.

XS
SM
MD
LG