Достапни линкови

САД, Русија, Кина и Пакистан бараат мировни разговори од Талибанците


Авганистанскиот претседател Ашраф Гани разговара со специјалниот претставник на САД за авганистанскиот мир и помирување Залмај Калилзад на состанокот во Кабул, 27 јануари 2019

САД, Русија, Кина и Пакистан го повикаа Талибанците веднаш да се согласат за прекин на огнот и директни преговори со авганистанската влада.

Четирите земји одржаа разговори во Пекинг, од 11 до 12 јули, во време на американските и меѓународните напори за ставање крај на речиси 18-годишната војна во Авганистан.

Според изјавата објавена од страна на американскиот Стејт департмент на 12-ти јули, четирите земји "ги охрабрија сите партии да преземат чекори за намалување на насилството кое ќе води кон сеопфатен и траен прекин на огнот што започнува со инфагигенски преговори".

Земјите, исто така, повикаа на директни преговори за "да се постигне мировна рамка колку што е можно поскоро". До ова доаѓа откако талибанците и авганистанските делегации, вклучувајќи и некои владини претставници, на 9-ти јули се согласија на разговорите во Катар за идното политичко решение кон ставање крај на војната.

XS
SM
MD
LG