Достапни линкови

Реакции по забрана за капење и дивоградби во Охрид


Поглед на Охрид.

Во Охрид на плажа на потегот од Самоиловата тврдина кон одморалиштето Партизан- Младост се поставени знаци за забpaнето капење . Станува збор за старата градска плажа, која сега се нарекува плажа Мизо и каде што летуваат и деца од одморалиштето.

До ова доаѓа по препораките од УНЕСКО и дадените рокови за спроведувањето на неопходните мерки за спас на Охрид од ставање во листатата на природни богатства кои се во опасност.

Знакот за забрането капење е поставен затоа што отпадните води директно се влеваат во водите од езерото.

„Колекторот после толку години не е во функциja и ова е причината поради која капењето е забpaнето. До кога ќе го yништyвaте и она малку убаво што остана во Македонија, се вели во реакциите на социјалните мрежи.

Реакции на социјалните мрежи има и откако вчера во Охрид е отворена пицерија „Луна“ која се смета за дивоградба и е во сопственост на советникот од ДУИ во општина Охрид, Нефи Усеини.

Советникот од ДУИ за медиумите изјави дека пред повеќе години е изграден објектот кој се наоѓа во најпрометниот дел на Охрид, кај чинарот. Но во јавноста има информации дека тоа е направено без градежна дозвола.

На Свеченото отварање синоќа присуствуваше и градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко.

XS
SM
MD
LG