Достапни линкови

Амбасадори на 7 земји ја критикуваат иницијативата за лустрација на Зеленски


Украинскиот претседател Володомир Зеленски.

Амбасадори на група од 7 земји во Укриана изразија претпазливост за предлогот на украинскиот претседател Володомир Зеленски да ги лустрира украинските официјални претставници кои кои беа во владата по постестите на Мајдан во 2014 година.

Во изјавата објавена денеска на Твитер, амбасадорите велат дека „изборните промени и политичката ротација се норма во демократиите. Не се недискриминирачките забрани за сите учесници во извршната и законодавната власт“, вела тие.

Тие додаваат: „ситуацијата во Украина денес, според нашето убедување, не е споредлива со онаа по револуцијата на достоинството.“

Револуцијата на достоинството се однесува на бунтот од 2014 година кој го собори од власт про-рускиот претсеедател Виктор Јанукович.

На 11 јули Зеленски предложи проширување на Законот за лустрација да ги вклучи сите кои имале владина функција помеѓу 21 февруари 2014 година и 19 мај 2019 година. Сегашниот закон има за цел да ги спречи, сите оние кои вршеле функција под Јанукович, да продолжат да го прават тоа.

XS
SM
MD
LG