Достапни линкови

Хант: Британија не сака конфликт со Иран


Британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант

Британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант изјави дека неговата земја не сака конфликт со Иран. Тој додаде дека сакаат јасно да му укажат на Иран дека не бараат ескалација на ситуацијата.

Иранските власти ја повикаа Британија да им го врати запленетиот танкер за нафта и дека тоа е во интерес на сите земји. Британија го заплени танкерот на брегот на Гибралтар, бидејќи ги прекршил санкциите врз Иран со тоа што пренесувал нафта до Сирија.

XS
SM
MD
LG