Достапни линкови

Заев му честитал на Мицотакис и изразил надеж за продложување на соработката


Премиерот Зоран Заев

Премиерот Зоран Заев телефонски разговарал со новиот грчки премиер Киријакос Мицотакис, при што му ја честитал победата на парламентарните избори. Двајцата премиери, како што соопшти владина прес-служба, заеднички изразиле надеж за продолжување на соработката меѓу двете земји во очекување на нивната прва средба како премиери.

„Премиерот Заев ги потврди позициите дека Грција е стратешки партнер на Северна Македонија со којшто развиваме соработка и градиме трајно пријателство и изрази благодарност за поддршката којашто нашата земја ја добива од Грција, за членството во НАТО и за почетокот на преговорите со ЕУ“, се наведува во соопштението.

XS
SM
MD
LG