Достапни линкови

Амбасадорот на САД во Белград го повика Косово да ги укине царините


Американскиот амбасадор во Белград, Кајл Скот

Американскиот амбасадор во Белград, Кајл Скот изјави денеска дека Косово треба да ги укине царините на стока од Србија, со цел да продолжат преговорите меѓу двете земји. Тој порача и дека САД и понатаму го признаваат „водството“ на ЕУ во тој дијалог.

„Пречка за тоа се тарифите и ние јасно укажавме до Владата на Косово дека треба да ги укине, со цел да се седне на преговарачка маса, а таму е најголемиот предизвик“, истакна Скот.

XS
SM
MD
LG