Достапни линкови

Мицотакис положи свечена заклетва на премиерската функција


Лидерот на Нова демократија и нов премиер на Грција, Кирјакос Мицотакис

Лидерот на Нова демократија и нов премиер на Грција, Кирјакос Мицотакис денеска положи свечена заклетва во претседателската палата по победата на неговата партија на парламентарните избори.

На свечената заклетва присуствуваа сопругата на Мицотакис и нивните три деца, како и сестрите на новиот грчки премиер меѓу кои и поранешната шефица на грчката дипломатија, Дора Бакојани. Тој вети дека ќе обезбеди нови работни места и ќе ги отстрани пречките за водење бизнис.

XS
SM
MD
LG