Достапни линкови

Путин и Ердоган телефонски разговарале за испораката на ракетниот систем


Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган телефонски разговарале за испораката на рускиот ракетен систем С-400, бидејќи договорот е во процес на спроведување, соопшти Кремљ. Договорот предизвика тензии меѓу САД и Турција.

САД ја повикаа Турција која е земја-членка на НАТО да се откаже од договорот до 31 јули, бидејќи во спротивно на Анкара нема да и биде дозволено да ја купи наредната генерација на борбени авиони Ф-35.

XS
SM
MD
LG