Достапни линкови

Aкредитирани 320 грчки и странски новинари за изборите во Грција


За следење на предвремените парламентарни избори во Грција од специјално уредениот прес-центар во салата за конференции „Запио“, акредитирани се 320 новинари, фоторепортери, странски дописници и екипи од телевизии, јави дописничката на МИА од Атина.

Освен домашните, грчките новинари, изборниот процес ќе го следат и странски медиуми од 15 земји меѓу кои и Македонија, Германија, Франција, Кипар, Чешка, Италија, Шпанија, Бугарија, Албанија, Велика Британија, САД, Кина, Јапонија, Венецуела,

Прес-центарот е отворен од утрово, а новинарите можат да ги следат грчките и европските телевизии.

Лидерите на политичките партии имаат можност по објавувањето на резултатите од изборите на јавноста да ѝ се обратат или од нивните партиски штабови или токму од салата за конференции каде што е прес-центарот.

XS
SM
MD
LG