Достапни линкови

Албанската опозиција повикува на масовност за утрешниот протест


Опозициски протест во Тирана на 21 јуни 2019

Лидерите на двете главни партии во обединетата албанска опозиција, ги повикаа граѓаните да учествуваат на протестите на 8 јули, додавајќи при тоа дека нема да преземаат ни чекор назад по барањето за заминување на премиерот Еди Рама.

Лидерот на најголемата опозициска сила, Демократската партија (ПД), Љуљзим Баша, опозициската битка ја нарече соочување со инкриминираната влада, додека претседателката на третата по големина партија во земјата, опозициското Социјалистичко движење за интеграција (ЛСИ), Моника Круемади рече дека крајната цел е да се гарантира слобода на гласот.

Двајцата повикаа на масовно учество на 10-от „национален протест“ закажан за на 8 јули.

Десеттиот „национален протест“ на обединетата албанска опозиција се одржува во ист ден, кога албанскиот парламент, во 17:00 часот почнува седница, со единствена точка на дневен ред, формира анкетна комисија која треба да испита дали претседателот Илир Мета го прекршил Уставот со уредбата за одложување на локалните избори, како последователен чекор за негово разрешување.

XS
SM
MD
LG