Достапни линкови

ВМРО-ДПМНЕ го обвинува директорот на Агенцијата за разузнавање, Пендаровски бара Антикорупциска да ги провери наводите


Седиште на Агенција за разузнавање

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека директорот на Агенцијата за разузнавање, Еролд Муслиу спроведува политичка елиминација на целокупниот оперативен кадар на Агенцијата. Партискиот портпарол Наум Стоилковски рече дека, според нивните сознанија, Муслиу за негов помошник го назначил Васко Шутаров, лице кое досега било ангажирано како проектен истражувач на НВО „Нексус“, која е регистрирана на домашната адреса на Муслиу, а неговата сопруга била претседател на организацијата. За опозициската партија, ова е класичен судир на интереси и ја повикаа Антикорупциската комисија да го провери овој случај.

Кабинетот на Претседателот во одговорот на овие обвинувања побара Државната комисија за спречување на корупцијата веднаш да ги провери овие наводи. Од Кабинетот укажуваат и на политичка одговорност од, како што потенцираат, објавување непроверени и шпекулативни информации кои можат да го нарушат угледот на безбедносните служби на државата, „особено во период кога земјите сојузници од НАТО ја спроведуваат постапката за ратификација на Протоколот за членство“.

XS
SM
MD
LG