Достапни линкови

Харадинај – Благодарам Бојко за ставот кон Косово


Косовскиот премиер Рамуш Харадинај

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај му се заблагодари на својот бугарски колега Бојко Борисов за, како што вели, принципиелниот став кон Косово и неговото право да биде дел од европското семејство, јави дописникот на МИА од Приштина.

Харадинај на својата страница на Фејсбук напиша дека одлуката идниот самит на земјите од Западниот Балкан да се одржи во Бугарија и Северна Македонија го прави Берлинскиот процес уште позначаен за регионот.

„Косово е битен дел на овој процес и стои на страната на сојузниците како додадена вредност на интегрирањето на регионот во Европската унија. Меѓусебното признавање со Србија во постојните граници би ги отворило нашите перспективи. Силно ја поддржувам визијата на премиерот Борисов за сеопфатна Европа, која ги надминува менталитетите од минатиот век, менталитети кои предизвикаа трагедии и исклучивост. Без вклучување на сите држави на Западниот Балкан како составен дел на европското семејство, ЕУ нема да биде целосна. Благодарам Бојко“, напиша Харадинај.

XS
SM
MD
LG