Достапни линкови

Ципрас повикува на излезност, Мицотакис со порака граѓаните да ја земат судбината во нивни раце


Грчкиот премиер Алексис Ципрас

И последниот глас може да биде одлучувачки. Одлучуваме за нашиот живот, напиша рано утрово грчкиот премиер Алексис Ципрас на неговиот официјален Твитер профил, кусо откако беа отворени гласачките места во Грција , јави дописничката на МИА од Атина.

Лидерот на СИРИЗА, ги повика граѓаните, денеска, масовно, да излезат на гласање.

„Денес битката ја водиме од првата до последната минута. Со оптимизам и решителност. Гласачките кутии се празни и сите можности се отворени. Одлуката на секој и на секоја е она што ќе го одреди резултатот. Ќе го одреди текот на нашата земја во следните четири години, но и нашите животи. Никој да не биде отсутен. И последниот глас може да биде одлучувачки. Одлучуваме за нашиот живот“, напиша Ципрас на Твитер.

Слогани за поддршка и слогани против Нова демократија го пречекаа Кирјакос Мицотакис пред средното училиште во населба во западниот дел на Атина во кое утрово го оствари правото на глас. Мицотакис по гласањето испрати порака дека Грците денеска треба да ја земаат судбината во нивни раце.

„Изборите се голем празник на демократијата. Стојам исправен, со почит пред изборот на граѓаните. Денес, Гркинките и Грците ја земаат во нивни раце судбината на земјата и сигурен сум дека утре, за нашата татковина ќе се раздени подобар ден“, рече Мицотакис во изјавата за медиумите.

XS
SM
MD
LG