Достапни линкови

Самоубиствен бомбашки напад во очи мировните преговори за Авганистан


Мировната конференција во Катар.

Десетици авганистански делегати, меѓу нив политички личности, жени и други засегнати страни, присуствуваат на Конференција за интраавганистански дијалог во Катар, на која се вклучени и преговарачи од талибанците.

Само неколку часа пред почетокот на собирот во Доха, милитантната група ја презеде одговорноста за самоубиствениот бомбашки напади во авганистанскиот град Газни, во кој загинаа најмалку шест луѓе, а беа повредени повеќе од 150.

Нападот рано утрово бил наменет за безбедносните служби, но многу од жртвите се студенти од блиското училиште, објавија авганистанските власти.

Пред конференцијата, Сухаил Шахин, претставник на талибанците, изјави дека учесниците ќе ги споделат своите лични ставови за тоа како да постигнат мир во Авганистан. Талибанците соопштија дека испратиле 17 претставници на конференцијата, додека авганистанската влада е исклучена од собирот.

XS
SM
MD
LG