Достапни линкови

Британија финансиски ќе поддржува независни медиуми на Балканот


Британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант

Во наредните три години британската влада ќе одвои 18 милиони фунти (22,5 милиони долари) за борба против ширењето лажни информации во земјите од Источна Европа и за поддршка на независните медиуми во земјите од Западен Балкан.

„Важно е да се создаваат услови за непречено работење на новинарите“, истакна британскиот министер за надворешни работи Џереми Хант пред планираната Глобален конференција за слободата на медиумите што ќе се одржи на 10 и 11 јули во Лондон.

XS
SM
MD
LG