Достапни линкови

Најмалку двајца загинати во експлозија на бомба во Авганистан


Илустрација: Градот Газни во Авганистан

Најмалку двајца луѓе загинаа, а околу 20 се ранети во експлозија на бомба во шиитска џамија во градот Газни во Авганистан, објавија тамошните власти.

Експлозијата се случила синоќа, кога џамијата Мохамедија околу 70 верници кои присуствувале на вечерната молитва. Се претпоставува дека бомбата била претходно подметната.

Во последно време има жестоки судири меѓу владините сили и талибанците во Газни. Сепак, талибанците негираат вмешаност и го осудија нападот врз џамијата. Локалните власти се сомневаат дека зад нападот стои Исламската држава(ИД), која има ограничено присуство во градот.

Исламската држава се сомничи и за уништувањето на светилиштето Шамс Сахиб западно од Газни во мај.

Во последните месеци полицијата во градот уапси неколку луѓе за поврзаност со ИД.

XS
SM
MD
LG