Достапни линкови

Мицкоски: Од Заев и луѓето околу него може да се очекува и да ме приведат


Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за Алфа ТВ изјави дека очекува следно сценарио да биде неговото апсење. Говорејќи за последната полициска акција во која беа уаспени десетина лица, меѓу кои и поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски рече дека веќе има план во случај на негово апсење.

„Лично мислам дека дел од тие сценарија ќе биде и проведување на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и на блиските соработници. Апелирам до граѓаните и до луѓето што ќе останат да се борат да не носат одлуки под емоции. Имам разработено јасен план. Свесен сум дека може и до тоа да дојде, сум разговарал и со моето семејство дека од Зоран Заев и од тие околу него може се да се очекува, па и да дојдат да ме приведат. Апел и до луѓето од една специјална единица од МВР кои деновиве се врткаат околу мојата куќа, наводно го набљудуваат школкскиот двор во близина, јас сум подготвен и нема дилема дека знам која е целта на оваа власт“, рече Мицкоски.

Тој посочи дека Зоран Заев и СДСМ се свесни дека ја губат довербата кај граѓаните поради немање на визија и стратегија како да управува со државата и да работи за доброто на граѓаните, па затоа мора да креира политички прогон и да измислува обвиненија за опозицијата и сите граѓани кои размислуваат различно од нив.

XS
SM
MD
LG