Достапни линкови

Урсула Лајен - прва жена на чело на ЕК, Шарл Мишел на местото на Туск


Лејен и Меркел

Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лајен е номинирана и ќе биде прва жена на чело на Европската комисија, по тридневниот маратонски самит, објави Би-Би-Си. Номинацијата на Лајен, блиска соработничка на Ангела Меркел, следува откако беа одбиени другите номинации, меѓу кои и онаа на досегашниот заменик на Жан-Клод Јункер, Франс Тимерманс.

Претседателката на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард е номинирана за нов шеф на Европската централна банка, на местото на Марио Драги. Белгискиот либерален премиер Шарл Мишел ќе го наследи Доналд Туск како претседател на Европскиот совет.

XS
SM
MD
LG