Достапни линкови

Ципрас: В недела ќе имаме изборен земјотрес


Грчкиот премиер и лидер на владејачката СИРИЗА, Алексис Ципрас, за време на предизборниот митинг на Крит, изрази уверување дека ќе се случи „изборен земјотрес“ на изборите во недела, кој неговата партија ќе ја донесе на врвот, оценувајќи дека оваа недела е клучна. Ципрас протоа кажа дека на лицата на луѓето гледа решителност да не се дозволи Грција да се врати во минатото.

Некои луѓе, кажа грчкиот премиер алудирајќи на претставниците на најголамата опозициска партија во таа зема, Нова демократија, „се обидуваат да ги одредат резултатите на предремените парламентарни избори пред луѓето да гласаат“.

XS
SM
MD
LG