Достапни линкови

Европските лидери без договор за клучните позиции


Знамето на ЕУ и на земјите- членки

Лидерите на ЕУ не успеале да се договорат за клучните позиции во европскиот блок. Откако разговорите на самитот на ЕУ беа прекинати, според официјални лица, главниот проблем бил „целиот пакет“. Дипломатски извори соопштија дека имало резервираност од Италија, Хрватска, Латвија и Унгарија кои го спречиле договорот.

Меѓу имињата кои беа во игра се холандскиот социјалист Франс Тимерманс за претседател на Европската комисија, централно десничарката Кристалина Ѓорѓиева за претседател на Европскиот совет, белгискиот премиер Чарлс Мајкл за шеф за надворешна политика на ЕУ и Манфред Вебер од Европската народна партија за претседател на Европскиот парламент.

XS
SM
MD
LG