Достапни линкови

Европските лидери блиску до договор за идниот претседател на ЕК


Франс Тимерманс

Лидерите на ЕУ се блиску до договор за назначување на холандскиот социјалист Франс Тимерманс за претседател на Европската комисија, а централно десничарката Кристалина Ѓорѓиева за претседател на Европскиот совет, соопштија дипломати.

Белгискиот премиер Чарлс Мајкл, според нив,е силен кандидат за шеф за надворешна политика на ЕУ. Манфред Вебер кој е од Европската народна партија кој сакаше да ја предводи ЕК, како што наведуваат дипломати, ќе биде претседател на Европскиот парламент.

XS
SM
MD
LG