Достапни линкови

Првата Парада на гордоста денеска во Скопје


Илустрација.

Денеска ќе се одржи првата Парада на гордоста во Скопје. Целта на овие прошетки е да се испрати протестна порака и повторно отворање на прашањата за човековите права на ЛГБТИ луѓето, како што велат од Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија.

Луѓето од ЛБТИ заедницата поддршка на парадата побараа од владини претставниц, политичари, јавни личности, активисти и граќани. Денешниот марш ќе започна во 12 часот во паркот Жена Борец, а ќе заврши во Градскиот парк каде ќе има обраќање на активисти и претставници на граѓански организации.

Во исто време денеска ќе се одржи и марш во насока на промоција на традиционалните вредности на општеството, која ќе се одвива паралелно со Парадата на гордоста. Организацијата наречена „Сојуз за живот“ повикува на мирен протест за промоција на „вистинските семејни вредности.“

XS
SM
MD
LG